Dlaczego należy ocieplać domy?

dlaczego należy ocieplać domy

Cały proces ocieplenia domu wymaga dokładnej analizy kilku dziedzin. Pod lupę należy wziąć fizykę domu, meteorologię, ekonomikę wykonania i eksploatację, a także ekologię. Typowa temperatura, panująca w naszym regionie, zmusza nas do ocieplenia domu. Nie pozwala nam ona na komfortowe życie, bez potrzeby ochrony przed wpływem warunków klimatycznych. Niska temperatura, opady atmosferyczne czy silne wiatry, to wszystko ma wpływ na odczuwalną temperaturę w domu oraz jego stan. Artykuł został przygotowany w oparciu o wiedzę specjalistów z Alei Parkowej.

Wpływ ocieplenia na budynek

Od przgeród budowlanych oczekuje się trwałego zabezpieczenia przed wpływem temperatury, wilgoci i hałasu. Podejmując się ocieplenia domu, należy mieć na uwadze ekologię, warto zapoznać się z deklaracjami środowiskowymi EPD.
Koszt eksploatacji domu w bardzo dużym stopniu zależy od jego jakości energetycznej. Wyrażana jest przez roczne zużycie energii potrzebnej do utrzymania życia w komforcie. Wysokie zużycie energii w domu zwykle spowodowane jest nadmierną utratą ciepła, tzn. dużym nakładem pieniężnym na dodatkowe ogrzanie w domu.
Ściany naszego budynku oddzielają warunki panujące wewnątrz domu od zewnętrznych. Tym samym stają się elementem, gdzie zachodzi proces przenikania ciepła i wilgoci. Ciepło zawsze przenosi się z obszarów o wyżej temperaturze do chłodniejszych miejsc. Zatem w zimie całe ciepło z nieocieplonego domu przenika na zewnątrz. Latem sytuacja jest podobna, z tym że ciepło z dworu przedostaje się do zimnego wewnątrz domu. Ocieplenie budynku zapobiegnie tym sytuacją. W zimie ciepło nie będzie „uciekać” z nagrzanego domu, a latem spokojnie będziemy mogli chłodzić się w domu, nie martwiąc się, że wysoka temperatura z dworu przeniknie do wnętrza domu.

Dbałość o izolację termiczną elewacji zmniejszy intensywność przepływu ciepła przez ściany, ograniczy i spowolni zmianę temperatury wewnątrz domu. Utrzymanie stałej temperatury w domu podwyższy komfort pomieszczenia, a także zmniejszy intensywność ruchów powietrza w domu.
Jeżeli borykasz się z problemem małego mieszkania, mamy dla Ciebie kilka rad. W poprzednim artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka trików, dzięki którym zyskasz więcej przestrzeni w domu.