Jak znaleźć atrakcyjną działkę budowlaną?

Dla osób, które chcą ruszyć z budową własnego domu, jednym z najtrudniejszych etapów tego procesu jest znalezienie atrakcyjnej działki budowlanej. Pięknie położone działki budowlane, które wpisane są w plan zagospodarowania tak, że bez problemu do przyszłego domu podłączył się gaz czy prąd, rozchodzą się jak świeże bułeczki. Sporo ludzi inwestuję w taką działkę po to, by móc odsprzedać ją na przykład za kilka lat, zyskując dzięki temu dużą kwotę.

Jak zatem sprytnie szukać działek budowlanych?

Popytaj ludzi o działki

Dobrą metodą na poszukiwanie działki budowlanej pod własny dom jest rozeznanie się samemu w terenie, a zatem wyprawa na wieś lub na tereny podmiejskie, a następnie rozmowa z osobami mieszkającymi tam. Bardzo często można bowiem trafić na kogoś, kto rzeczywiście jest właścicielem ładnej działki i chciałby ją sprzedać. W tym przypadku wniknięcie w lokalną społeczność ma zatem bardzo duży sens. Nie każdy, kto jest właścicielem działki budowlanej, ogłasza chęć jej sprzedaży w internecie czy prasie. Warto zatem rozmawiać z ludźmi, podpytać, jednak z pewnością sens ma to tylko wtedy, gdy rzeczywiście poszukuje się działki.

Współpraca z agencją nieruchomości

Kolejnym sposobem jest współpraca z agencją nieruchomości. Poprzez nie można znaleźć parcele zarówno w większych miastach jak i choćby działki w Opolu (https://investdom.pl/opole/nieruchomosci/dzialki/sprzedaz/).Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli działkę budowlaną znajdzie nam agent, podczas podpisania umowy notarialnej trzeba będzie zapłacić prowizję agencji, często wynosi 2 lub 3% ogólnej ceny działki. Robi się z tego zatem całkiem pokaźna kwota. Jeżeli ma się jakiekolwiek namiary na właścicieli działek budowlanych, lepiej wybrać się na negocjacje samodzielnie. W ten sposób zaoszczędzić się nawet kilkanaście tysięcy złotych. Poza tym warto śledzić ogłoszenia w lokalnej prasie, a także ogłoszenia w urzędach gmin. Może okazać się, że będą sprzedawane działki z zasobów gminy, które będzie można nabyć za przyzwoitą cenę. Warto być elastycznym i szukać na kilku frontach naraz, tak by zminimalizować czas, jaki trzeba poświęcić na znalezienie działki.

Niestety ten proces zajmuje jednak czasami długie tygodnie, lub wręcz miesiące. Sporo osób chce ruszyć z budową własnego domu, a zatem jest duży popyt na działki budowlane.