Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu jest niezwykle złożonym procesem. To jak nasz wymarzony dom będzie finalnie wyglądał, zależy od bardzo wielu czynników. Potencjalnych przeszkód, na których możemy się „wyłożyć” jest mnóstwo. Istnieje również wiele aspektów, które mogą wpłynąć na ostateczny kształt naszej nieruchomości i sprawić, że nie do końca będzie taka jaką sobie wymarzyliśmy. Warto przynajmniej pobieżnie zgłębić proces realizacji tej złożonej inwestycji, aby zminimalizować ryzyko poważniejszych problemów.

Na jakie etapy podzielić budowę domu?

Budowę domu możemy rozdzielić na etapy takie jak:

  • kupno działki budowlanej,
  • wybór projektu budowlanego,
  • realizacja budowy w stanie surowym i wykończenie,

Podział powyższy (aby nie było za łatwo) nie jest taki prosty. Poszczególne etapy nachodzą na siebie, więc często kiedy już jesteśmy w fazie realizacji jednego, jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji na temat drugiego, a czasem i kolejnego. Niestety taki już nas los, jeśli podejmiemy się inwestycji budowlanej.

1. Kupno działki budowlanej

Działka budowlana jest to pierwsza mina na jaką się możemy wpakować. Szczególnie jeśli nie ma ona planu zagospodarowania. Musimy wówczas wystąpić o ustalenie warunków zabudowy. Dobrze jeśli nie mamy wtedy jeszcze zakupionego projektu, gdyż wcale nie muszą one do siebie pasować. Musimy o takie ustalenie wystosować odpowiedni wniosek, decyzja jaka zostanie nam wydana, będzie decydować o tym, jaki dom możemy wybudować. Wtedy możemy, a raczej powinniśmy skierować się do biura architektonicznego gdzie zajmie się nami architekt. Projekt domu jaki nam nakreśli musi uwzględnić, udzieloną decyzję warunków zabudowy.

2. Wybór projektu budowlanego

W dobrym projekcie chodzi głównie o to, aby projekt (w kontekście rozkładu wewnętrznego) uwzględniał zarówno indywidualne zapotrzebowanie na prywatność każdego z domowników, jak i stwarzał warunki do wygodnego wspólnego spędzania czasu. Dom nie powinien być zbyt mały, gdyż będzie nam ciasno. Zbyt duży natomiast wymaga dużej ilości czasu poświęconej na sprzątanie oraz jest drogi w utrzymaniu. Powinniśmy również przemyśleć kwestię podpiwniczenia. Podpiwniczenie jest przydatne, ale w budowie kosztowne i zbudowane niepotrzebnie, może tylko podnieść koszty budowy nawet o 1/3.

3. Realizacja budowy w stanie surowym i wykończenie

Realizacja budowy jest uzależniona w dużej mierze, od tego jakiego realizatora inwestycji wybierzemy. Inne kwestie z nią związane to na przykład kwestia dachu. Należy tą kwestię rozważać już na etapie projektu (w trakcie budowy projekt dachu można zmienić, oczywiście w ramach warunków zabudowy (może ona określić np. kwestie maksymalnego kąta nachylenia dachu)), gdyż od niej zależy na przykład możliwość zaadaptowania poddasza.

Jeśli chodzi o wnętrze, to warto aby pomógł nam projektant wnętrz. Z jego pomocą zaprojektujemy funkcjonalne wnętrza, w których jednak poczujesz się „jak w domu”.