Jak mieszkać w stylu eko

Szukanie rozwiązań mających ograniczyć degradację środowiska to domena naszych czasów. Dom i życie w stylu eko stały się bardzo popularne. Dążenie do ekologicznego sposobu na życie jest jak najbardziej szlachetnym czynem, ale czy kupowanie wszystkiego, co jest eko, to dobry pomysł, który rzeczywiście przyniesie korzyść środowisku?

Życie w stylu eko

Nie ma co ukrywać, dom i życie w stylu eko oznacza wyższe koszty, ponieważ wszystkie eko-produkty są droższe od tradycyjnych. Producenci chętnie korzystają z tego, że ekologia się sprzedaje i potrafią z niej uczynić rentowny biznes, nie zawsze zgodny z ideą stylu eko.

W trosce o środowisko, klienci decydują się na ekologiczne meble, tekstylia, ubrania, jedzenie, a nawet ekologiczne poduszki do spania. Przekonują ich naturalne materiały i produkcja przyjazna środowisku. Czasem zapominają jednak o jednej rzeczy – dom i życie w stylu eko oznaczają nie tylko stosowanie naturalnych materiałów, ale także ograniczenie konsumpcji! Z tym wiele osób ma największy problem. A przecież ekologia polega na kupowaniu mniej, bo również z powodu nadmiernego konsumpcjonizmu środowisko jest zagrożone. Kupowanie mnóstwa ekologicznych ubrań czy dodatków do domu z pewnością mu nie pomoże.

Niektórzy ludzie z klasy średniej i wyższej, mogący pozwolić sobie na większe wydatki, pozbywają się swoich będących w dobrym stanie mebli, aby wymienić je na ekologiczne meble. Pretekst jest dobry – dbałość o środowisko. Ale czy na pewno takie posunięcie jest korzystne dla środowiska? O wiele korzystniejsze będzie dbanie o swoje meble, aby jak najdłużej zachowały dobry stan i mogły być przez lata używane. Również kupowane z drugiej ręki, używane krzesła, stoły czy szafki to ekologiczne meble. Zakup artykułów używanych to najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie.

Na pewno rozsądnym zachowaniem jest wybieranie naturalnych produktów zamiast sztucznych. Na przykład zamiast kupować tradycyjne poduszki, lepiej zainwestować w ekologiczne poduszki do spania, które przy okazji posłużą też zdrowiu. Ekologiczny styl życia jest godny pochwały, ale należy przy nim zachować rozsądek i wiedzieć, które produkty rzeczywiście są warte zakupu i służą środowisku.