Czysty dom z odkurzaczem centralnym

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych zdają sobie sprawę, że żeby utrzymać podłogi w czystości trzeba się nie lada napracować. Odkurzanie wielu metrów kwadratowych za pomocą zwykłego odkurzacza może zamienić się w pasmo udręk. Przełączanie wtyczki z gniazdka do gniazdka, bo zabrakło kabla i noszenie urządzenia po schodach skutecznie zniechęca do regularnych porządków. Rozwiązaniem tych trudności jest odkurzacz centralny.

Jak działa system odkurzania centralnego?

Odkurzanie centralne polega na instalacji systemu centralnego odkurzania, w którego skład wchodzi jednostka centralna, rury ssące znajdujące się w ścianach i gniazda ssące. Aby odkurzyć dom wystarczy podłączyć rurę do gniazdka, a urządzenie automatycznie się włączy. Wygoda wiążąca się z użytkowaniem takiego mechanizmu sprawia, że choć początkowo instalowany był głównie w biurach, to jest coraz powszechniej montowany w domach prywatnych. Przy odpowiednio mocnej jednostce ssącej odkurzanie centralne gwarantuje dużą skuteczność sprzątania. Odkurzacze tego typu oferują też dodatkowe elementy sprzątające np. szufelki automatyczne. Jest to zamykany otwór, który montuje się tuż nad podłogą – w listwie podłogowej przedpokoju czy dolnej części szafki kuchennej. Pozwala wessać drobne zanieczyszczenia i okruchy z podłogi tych, najbardziej narażonych na zabrudzenie, pomieszczeń. Te wszystkie zalety to jeszcze nie koniec listy. Zassane powietrze nie wraca do pomieszczenia po przefiltrowaniu jak w przypadku klasycznych odkurzaczy. System wydmuchuje je na zewnątrz budynku, dzięki czemu mamy pewność, że wszelkie drobnoustroje i kurz zostały usunięte z powietrza. Tradycyjne odkurzacze, nawet jeśli są wyposażone w najlepsze filtry, nie dają takiej możliwości. To szczególnie ważne dla osób z alergiami.
Jako wisienkę na torcie należy wspomnieć fakt, że odkurzacze centralne są bardzo ciche, bo jednostka centralna zawsze znajduje się w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. W części mieszkalnej panuje cisza.

Elementy i montaż systemu

Pierwszy etap polega na montażu rurek ssących w ścianach domu, dlatego najlepiej jest go przeprowadzić już w trakcie budowy domu lub podczas remontu. Następnie należy zakupić jednostkę centralną, wąż i pozostałe akcesoria. Zależnie od zasobności portfela i metrażu domu można zdecydować się na różne jednostki z odmiennymi systemami oczyszczania powietrza. Osoby, które chcą jeszcze bardziej podnieść komfort użytkowania odkurzacza mogą zdecydować się na system chowania węża ssącego w ścianie i system zdalnego sterowania sprzętem za pomocą fal dźwiękowych lub pilota radiowego.

Dziękujemy ekspertom z firmy remontowej WOKO z Opola za pomoc w napisaniu tego artykułu.